CHP’de pazarlık zamanı - Yaşar Akkamış

CHP’de pazarlık zamanı


1 Mart Pazar günü il kongresi yapılacak olan Kocaeli il örgütünde Harun Yıldızlı, Hikmet Erenkaya ve Bozkurt Uslu il başkanlığına aday olacaklarını açıkladılar.

20 günden az bir zaman kaldığı kongrede il başkanlığı için dördüncü adayın çıkması muhtemel görünmüyor. Her ne kadar Fahri Örengül, Yalçın Kuşkan, Selman Yıldırım ile M. Ümit Küçükkaya’nın adı sosyal medyada dolaşacak olsa bile.

Yıldızlı, Erenkaya ve Uslu’nun kongreye dönük hesapları arasında kuşkusuz en önemli kalem, 25 kişiden oluşacak il yönetim kurulu listesini  belirlemekten daha çok 26 kişilik  kurultay delegeliği listesini belirlemek olacak. CHP geleneğinde, her üyenin gönlünde  partinin genel merkez yönetimini belirlenmesi aşamasında söz sahibi olma sevdası yattığı için kurultay delegeliğinin farklı bir havası vardır. Bu nedenledir ki , il başkanlığına aday olan Harun Yıldızlı, Hikmet Erenkaya ve Bozkurt Uslu için en çetrefilli yol, kurultay delegeleği listesini belirlemekten geçecek.

Kurultay delege seçimi blok liste ile yapıldığından her aday 12 ilçe başkanının desteğini garantiye almak isteyeceği için 26 kişilik listenin 12 sırası otomatikman kapalı. Geri kalan adayın belirlenmesi için yapılacak olan pazarlığın hararetini varın siz düşünün.

İl delegesi sayısı fazla olan ilçe başkanı, doğal olarak kendisine yakın bir ismin listeye dahil edilmesini talep edecek. Delege sayısı pazarlık gücünü artıran İzmit, Gebze, Derince ve Körfez ilçe örgütleri doğal olarak kurultayda birden fazla delegeyle temsil edilmeyi talep edebileceklerini göz önünde bulundurursak, pazarlığın adaylar için ne kadar önemli olduğu daha iyi anlaşılacaktır.

yasarakkamis@hotmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
15Kas

Atatürkçü Hürriyet!

02Kas

Konser, Hürriyet'i duman etti!

08Eyl

Olmayınca olmuyor..

10Tem
26Haz

Doğruya doğru..!