Teknoloji

Teknoloji Haberleri

5. Bilişim Günleri’nde ‘Yapı Bilgi Modellemesi’

Büyükşehir’in ev sahipliğinde düzenlenen ‘5. Bilişim Günleri’ etkinliğinde BIM (Yapı Bilgi Modellemesi) gibi yenilikçi teknolojiye ait pek çok konu katılımcılara anlatıldı

Uçan arabalar ilk kez semalarda göründü

Kocaeli'de üretilen uçan arabalar, ilk kez görücüye çıktı. Gökyüzüne yükselen uçan araba herkeste merak uyandırdı.

Bakan Varank: Gençlerimizin kendi ayakları üzerinde durmasını istiyoruz

Kocaeli'de Oyun Geliştirme Kampında gençlerle buluşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 'Oyun firmalarımız müthiş yatırımlar alıyor. En son üniversiteden 5-6 sene önce mezun olan ve 9 kişilik bir ekibiyle oyun yazan arkadaşımız o oyunu 200 milyon dolara Amerikalılara satmış. Bu işe 9 kişi başlamışlar ve 11 kişi olmuşlar ve hepsi şirketten pay sahibi olmuş. İşte yeni nesil ekonomi dediğimizde biz bundan bahsediyoruz. Bu hikayeyi sizler yazacaksınız. Biz size inanıyoruz' dedi.

Bakan Varank, bilim şovlarına hayran kaldı

Kocaeli Bilim Merkezi, atölye çalışmaları ve bilim şovlarıyla TEKNOFEST’e damga vurdu. Bakan Varank, bilim şovlarını meraklı gözlerle izledi

Elon Musk’un hayali, Kocaeli’de gerçek oldu

Kocaeli'nin Darıca ilçesinde bir firma, Elon Musk'un hayalini gerçekleştirerek, altyapısı olmadığı için internet hizmeti alamayan ev ve iş yerlerine, çok kısa bir sürede internet hizmeti götürüyor. Firma, internet hizmetini geleneksel altyapıdan bağımsız bir şekilde, antenler vasıtası ile taşıyor.

Sahte ölüm belgesiyle hesapları çalıyorlar

Bilgisayar korsanları, akılalmaz bir yöntem daha geliştirdiler. Sahte ölüm belgeleri hazırlayan korsanlar, bu belgelerle Instagram yönetimine başvurup kullanıcıyı vefat etmiş gibi gösteriyorlar. Ya hesapları kapattırıyorlar ya da şifresini ele geçirip asıl kullanıcıya para karşılığı satıyorlar.

Hyundai Assan’dan İtfaiye Daire Başkanlığı’na destek

Hyundai Assan, hem şehrimizde hem de ülkemizin diğer bölgelerinde çok önemli görevleri başarıyla yerine getiren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ile yıllardır süre gelen işbirliğini güçlenerek devam ettiriyor.

Bu yarışma Türkiye’de ilk kez düzenleniyor

Teknofest çerçevesinde bu yıl Türkiye'de ilk kez Hyperloop Geliştirme Yarışması gerçekleştirildi.

Otonom araçlar kıyasıya yarıştı

Kocaeli'nin Gebze ilçesinde gerçekleştirilen Robotaksi Binek Otonom Araç Yarışması'nda üniversite öğrencilerinin tasarladığı ve sürücüsüz bir şekilde şerit takibi yapan araçlar nefes kesti.

Elon Musk'tan Twitter'a şok!

Tesla'nın CEO’su Elon Musk, 44 milyar dolarlık Twitter anlaşmasını feshetti.

Akademik Çeviri

Metaverse yakın zamanda siber suçların cirit attığı bir yer olacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, 'Herkesin eğlenceden ibaret gördüğü Metaverse de siber suçların adeta cirit attığı bir yer olacak' dedi.

Bu numaralara dikkat edin!

Ardı arkası kesilmeyen siber suçlara bir yenisini daha ekleyen dolandırıcılar, vatandaşları bu kez de ‘taahhüt’ bahanesiyle kandırmaya çalışıyor. Belirli numaralardan vatandaşları düzenli olarak arayan dolandırıcılar, 'alt yapınız değişti' ya da 'taahhüdünüz bitiyor' diyerek yurttaşları dolandırmaya çalışıyor.

WhatsApp gruplara kafayı taktı! İşte yeni özellikler

WhatsApp, gruplara yaptığı geliştirmeleri sürdürüyor. Topluluklar özelliğini geliştirerek grupları içine alan büyük bir grup sunan uygulama, gruplardaki kişi sayısını 256'dan 512'ye çıkardı. Şimdi de bir grubun eski üyelerini de gösterecek yeni bir düzenleme gündemde.

Whatsapp grupları için kaos yaratacak özellik

WhatsApp grup yöneticilerine mesajları kontrol etmesi için bir görev daha verdi. Grup yöneticileri diğer üyelerin mesajlarını herkes için silebilecek.

Yerli İHA JACKAL ilk kez İngiltere semalarında uçacak

Kocaeli'nin Gebze ilçesinde bulunan bir üniversitede üretilen ve 15 kilogram yük taşıyıp, 130 kilometre menzilde uçuş gerçekleştirebilen yerli İHA Jackal ilk kez İngiltere semalarında uçacak.

Toplam 88 haber.