CHP’de hatlar karıştı - Yaşar Akkamış

CHP’de hatlar karıştı


Cumhuriyet Halk Partisi Kocaeli İl Kongresi, önümüzdeki Pazar günü yapılacak. Bugüne kadar il başkanlığına aday olacaklarını açıklayan Harun Yıldızlı, Hikmet Erenkaya ve Bozkurt Uslu dışında başka bir adayın çıkma ihtimali yok.

Sonucu kent kamuoyu tarafından hayli merak edilen kongrenin adayları, yarışın son düzlüğünü koşmaktalar. Destek yelpazesinde en önemli payda, kuşkusuz kurultay delegeliğinde. Yönetim kurulu üyeliği pazarlığı ise ikinci sırada.

Bunların hepsi bir yana, CHP Kocaeli İl Örgütü’ndeki yapılanma gerçekten çok ilginç. Güncel örgütsel mücadele, geçmiş dönemlerdeki gruplaşmalarla örtüşmüyor. Deyim yerindeyse, CHP Kocaeli İl Örgütü’nün her kongre döneminde hatlar birbirine karışmış. Hafızalarmızı tazelediğimizde bunun böyle olduğunu çok daha iyi anlarız.

Fazla geriye gitmeye gerek yok.

Cengiz Sarıbay ile Ferhan Şensoy’un yarıştığı kongrede Sefa Sirmen ve Hikmet Erenkaya Cengiz Sarıbay’ı, Hurşit Güneş ise Ferhan Şensoy’u desteklemişti. Bu kongrede Sirmen’in Harun Yıldızlı’yı, Hurşit Güneş’in Hikmet Erenkaya’yı destekleyeceği konuşuluyor. Sinmen ile Erenkaya arasındaki çekişmede sürekli Sirmen’in yanında olan Zeynel Başlak şimdi Hikmet Erenkaya’yı destekler pozisyonda. Merkez ilçe başkanlığını Alpaslan Seymen’in gölgesinde yapan ve Erenkaya muhallifliği ile ünlenmiş Orhan Dönmez şimdilerde Erenkaya’nın kurşun askeri. Sefa Sirmen’in adayı İbrahim Aydın’a karşı Büyük Buluşma hareketinin il başkan adayı olarak namluya sürülen Hasan Çelik, şimdi Sirmen ile birlikte aynı safta ve Harun Yıldızlı’yı destekliyor. Bir dönem Hikmet Erenkaya’ya en yakın isim olarak bilinen Remzi Polat ise Harun Yıldızlı’yı destekliyor.

Bu tablo, CHP Kocaeli örgütündeki hatların ne kadar karışmış olduğunu göstermeye yetiyor.

yasarakkamis@hotmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
15Kas

Atatürkçü Hürriyet!

02Kas

Konser, Hürriyet'i duman etti!

08Eyl

Olmayınca olmuyor..

10Tem
26Haz

Doğruya doğru..!