Bundan sonra ne olmalı? - İsmet Çiğit

Bundan sonra ne olmalı?


Sevgili Kocaelisporlu kardeşlerim.. 

Bu kentte bizden kaç kişi kaldı bilmiyorum. Ama içinde bulunduğunuz ruh halini çok iyi biliyor ve anlıyorum. Çünkü aynı ruh halini ben de yaşıyorum. 

Kimyamız bozuk, sinirlerimiz bozuk, psikolojimiz bozuk, ağzımızın tadı yok, gözümüze uyku girmiyor. 

Güzel ülkemizde Suriyeli mülteci, güzel şehrimizde Trabzon kökenli müteahhit kadar kıymetimizin kalmadığını da çok iyi hissediyorum.

Biz kalkıp, “Bize her yer Kocaeli” diye bağırabilecek güce sahip değiliz. 

Bırakın “bize her yer Kocaeli” diye bağırabilmeyi, “Kocaeli Kocaeli’dir, bizimdir” diyebilecek gücümüz bile kalmadı… 

Hayal kırıklığı içindeyiz. Kendimizi kırgın, kandırılmış, istismar edilmiş, hakarete uğramış gibi hissediyoruz. 

Elinden oyuncağı alınmış çocuk gibiyiz.. 

Ne demişler, “Tecavüz kaçınılmazsa, zevk almaya bakacaksın.”

Ne yazık ki bu durumdayız…
……………………………….

Evet, bağıra bağıra, acıta acıta küme düştük.. Yeniden 2’nci Lig bataklığına döndük. 

Ama biz, daha kötülerini de görmüştük. 

BAL’da bile 25 bin kişiyle maç oynadık, dünya rekoru kırdık. 

Yerel amatör liglerin soluğunu ensemizde hissettik. 

“Kapatın Kocaelispor’u... Gelin Birliksporlu olun” dediler, direndik.. 

Kocaelispor adının önüne arkasına yeni bir ek koydurmadık. Yeşil-Siyah renklerimizin  tonlarını, kulüp armamızdaki yıldızları değiştirmedik. 

Artık bu kentte siyasi veya ekonomik gücümüz olmasa da hala biz varız. 

Biz Kocaelispor’uz.. Tarihimiz var, köklerimiz var… 

Defalarca küllerimizden doğduk, yine aynısını yapabiliriz. Herkese ve her şeye rağmen yapabiliriz. 

Bizi yok sayanlara, bizi değersiz, güçsüz, silinmiş pısırıklar gibi görenlere günün birinde mutlaka ağızlarının payını verecek, bugünlerde bize çektirdiklerinin hesabını da soracağız. 

Dik dur Kocaelisporlu kardeşim, eğilme.. Bu takım bu sezon bu kadar para harcandıktan sonra küme düşmüşse, bu senin kabahatin değildir… 

Kocaelispor’u kimlerin göz göre göre küme düşürdüğünü, Kocaelispor bağıra bağıra küme düşerken, bu durumdan sorumlu olanların nasıl başka takımların şampiyonluğunu kutladığını hiç unutmayacağız.. 

Ağır hastayız, komadayız, hatta belki entübe olduk. Ama biz ölmedik, Fevziye’de cenazemiz yok.. 

Bizi komaya sokan mikropları çok iyi tanıyor, biliyoruz. Önce bu mikropları içimizden, vücudumuzdan atacağız. 

Çok büyük bir kriz içindeyiz. Ama bu krizi burada durdurmak, geleceğe bakmak zorundayız. Kocaelispor’u bu hale düşürenler, yanlış üstüne yanlış yapanlar, hala olayın vahametinin farkında değiller… 

Önce Kocaelispor’u bu mikroplardan temizlememiz gerekiyor. 

Başkan Koyun ve yönetiminin, hemen, derhal, kongre kararı alması gerekiyor. Yeni oluşacak yönetimde , Kocaelispor’u bu hale getirenlerin hiç birinin yer almaması gerekiyor. 

Kentin Şehr-i Emin’i  Tahir Büyükakın’ın bir açıklama yapması, “Ben Kocaelispor’u sonuna kadar sahipleniyorum. Yeni yönetimi kongrede Kocaelispor üyeleri belirlesin. Ben karışmıyorum. Yönetime girecek kişilerin partisi, kökeni beni hiç ilgilendirmiyor. Kocaelispor kendi yönetimini kursun. Ben elemdin gelen bütün desteği vermeye devam edeceğim” demesi gerekiyor. 

Bu Koyun yönetiminin geleceğe nasıl bir yük bıraktığını da bilmiyoruz. Hemen kendimize gelmez, yeni sezonun planlamasını yapmazsak çok daha büyük acılar yaşayacağız. 

Önce yeni yönetim belirlenecek. Sonra bu yönetim ilk iş olarak yeni teknik direktörü belirleyecek. Yeni Teknik direktörün mutlaka Kocaelispor camiası içinden, çevresinden seçilmesi gerekiyor. 

Elimizde öyle bir takım var ki, bunların çoğu 2’nci Lig’de bile oynayamaz. Zaten yabancılar ellerinde çok sıfırlı sözleşmelerle çekip gitti.

Yerlilerden de belki bir Benhur, Musa Nizam, Mehmet Taş işe yarar. 

Yeni ve siyasetten tamamen arındırılmış bir takım kurmamız gerekiyor. 

Sadece yönetimin değil, taraftar grubu liderlerinin değişmesi şart... Yerel medyada  aklı başında, düzgün insanların konuşlandırılması şart.. 

Bu saatten sonra biz gerçek Kocaelisporlular birbirimize daha fazla sarılmak, daha fazla sahip çıkmak, daha büyük dayanışma içine girmek zorundayız. 

Bizi yok sayıyorlar. Ama biz varız ve azınlık durumuna düşsek de hep var olacağız. 

Dik dur Sevgili Kocaelisporlu kardeşim.. 

Üzüntünü, öfkeni, seni bu hale düşürenleri hiç unutma.. Ama dik dur… 

Biz yıkılmadık, ayaktayız…

ismetcigit58@gmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

Yorumlar / 8

 • Mükremin | 20 Mayıs 2022 16:56

  İsmet bey ben anlamadim.izmit belediyespor düşüyor başkandan en ufak bir hareket ozür yok bife pişkin pişkin Kocaelisporu elestiriyor,Koyun bey aday olmaya kalkiyor nasıl birsey bu ya.O zaman siz düşurdunuz izmit belediyespor ve Kocaelisporu ismet bey.Ne Koyun olur bunlardan ne Koştur

 • tek başına muhalefet | 18 Mayıs 2022 15:10

  Bu şehirin en büyük markası KOCAELİSPOR'dur.Bu takımda yönetici olan gereksiz kim varsa gider ,gerekirse büyükşehir başkanıda gider uzun lafın kısası herkes gider KOCAELİSPOR kalır...Nokta...

 • Fehmi | 18 Mayıs 2022 12:06

  Sayın yazar, hakikatleri konuşmak zorundayız. Başımıza ne geliyorsa kendi acgozlulugumuzden geldi geliyor, açıkcasi Kocaelispor İzmitin takımı söylediğiniz gibi.. İzmitin nüfusu sadece 300 bin. Bu nüfustan süper lig takımı çıkmaz. Kocaelispor 1. ve 2. Ligde kalmalıdır... sirmen zamanı başarıyı anormal bir durum olarak görmek gerekir..zaten o anormallik ve hatalar yüzünden 20 yıl eziyet cekildi

 • Karamürselli | 18 Mayıs 2022 11:04

  Yazarın yazısının başlığı "Bundan sonra ne olmalı" eğer bir okurun olarak benim cevap hakkım varsa bu soruyu şöyle cevaplayabilirim. Yazılarını okuyorum yorumlardada görüyorum benim gibi düşünen çok insan var. Kocaelispordan bir başarı gelmeyeceğini gördük. İllaki bu kentin sporcusu desteklenecekse Tanju Gemiciyi, Hüseyin Gümüşalanı, Nedim Güreli,Faruk Akkoyunu destekleyelim. Bu sporcularımız Kocaelinin adını heryerde duyuruyor. Bilmem anlatabildimmi sayın İzmitli İsmet Çiğit ?

 • KURMAY 41 | 18 Mayıs 2022 09:29

  B.Erzurumluoğlu DÜNE KADAR İZMİTİN YERLİSİNE ÇİNGENE DİYE DALGA GEÇTİNİZ bugün kocaelilikten bahsediyorsunuz! İZMİT RUHU NEDİR BİLİR MİSİNİZ? 17 AĞUSTOS 1 MART NE BİLİR MİSİNİZ? YADA 28 haziran izmitliler için nedir biyor musunuz ! öyle dededende muahcir idi edebiyatını geç! kocaelili iş adamı nasıl sahiğp çıksın KOCAELİSPORU SİYASETE ALET EDİLMİŞ İKEN? KOCAELSPOR RUHUNU ÖĞRENDE GEL! 5.BÜYÜK KİMMİŞ ÖĞREN ! AS KES BOOLUM

 • B.Erzurumluoğlu | 18 Mayıs 2022 08:26

  Kocaelinde yaşayan bir tane Kocaelili iş adamı,kadını yazın siz önerin şu kişi yönetici olsun diyin.Hep başka şehirlerden gelen ( ki sizinde dedeleriniz başka yerden gelmiş yanı sizde Kocaelili değilsiniz) iş adamlarının omuzlarına, siyasi baskıyla binip yönettirmeye çalışıyorsunuz artık bizde sizden bıktık çağırın, şu Kocaelili iş insanlarınızı bir görelim bakalım kimmiş bunlar gelsin bir doğru şekilde yönetsinler görelim.Sizde çok iyi biliyorsunuz bu şehir kozmopolit her yerden zamanında göç almış ama bu şehirde ekmeğini kazanmış insanların şehri hepimiz Kocaelini seviyor ve buralıyız.Artık bu yazılarınıza bir son verin faydalı şeylerden bahsedin öneriler sunun yaşınız ve deneyiminiz bunu gerektirir.Şimdi cesarenizi varsa Burcu Hanımın size ulaştıracağı bu yorumu yayınlayında bir görelim bakalım gerçekten cesaretiniz varmı.

 • Kadir Eryılmaz | 18 Mayıs 2022 01:38

  İsmet bey amcamı desem İsmet dedemi desem yorumlarda çok güzel hitaplar var.Parasıyla biletini alıp stadda maçı seyredenler Kocaelisporlu geriye kalan herkez rantçı menfaatçi NOKTA. Yorumları okuyorum.Okurlarını güreş seyircisini kırma er meydanına gel diyorlar sana onlarıda bir dinle pişman olursan yine Kocaelispor stadına dönersin. Denemekte fayda var.

 • ks savaş | 18 Mayıs 2022 00:16

  tahir bey bu dediğini demez ismet bey demedi deme

YAZARIN SON 5 YAZISI
30Haz

Hani benim banliyö trenim?

28Haz
27Haz

Zamdan önce zam geldi!

26Haz
25Haz