Vali Yavuz: Çocuklarımızı geleceğimize daha iyi hazırlayacağız

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Bugün itibariyle bin 460 okulumuzda, yaklaşık 463 bin öğrencimiz ve 30 bine yaklaşan öğretmen ordumuzla inşallah çocuklarımızı geleceğimize daha iyi hazırlayacağız dedi.

PAYLAŞ
Kocaeli Zirve - Burcu Nazlı

İzmit 23 Nisan İlkokulunda gerçekleştirilen yeni eğitim öğretim yılı açılışı programına Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Yaşar Çakmak, AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, İl Emniyet Müdürü Veysel Tipioğlu, İzmit Kaymakamı Yusuf Ziya Çelik, İl Jandarma Komutanı Yavuz Selim Kapancı, İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmanşen, öğrenci velileri, öğrenciler ve öğretmenler katıldı.

"ÇOCUKLARIMIZI GELECEĞİMİZE DAHA İYİ HAZIRLAYACAĞIZ"

Konuşmasında eğitimin önemine değinen Vali Yavuz, "Bugün itibariyle bin 460 okulumuzda, yaklaşık 463 bin öğrencimiz ve 30 bine yaklaşan öğretmen ordumuzla inşallah çocuklarımızı geleceğimize daha iyi hazırlayacağız. Burada yapılan bazı hizmetleri sizinle paylaşmak istiyorum. Bugün itibariyle derslik başına düşen öğrenci sayımız Kocaeli ilimizde 23, şube başına düşen öğrenci sayımız 24 ve öğretmen başına düşen öğrenci sayımızda 15’tir. Meslek liselerinde oran itibariyle bakarsak her 100 öğrencimizden 37 tanesi şu anda meslek okullarında eğitim görüyor ve ilk defa bu yıl içerisinde temel eğitim kurumları dahil olmak üzere ihtiyaçların karşılanması için 20 milyon TL civarında bir ödenek tahsis edilmiştir. Ayrıca okullarımızın temizlik personel ihtiyacının karşılamak üzere bin 350 personelimiz göreve başlamıştır. Değerli arkadaşlarım halk eğitim merkezi çalışmalarına çok önem veriyor ve 2022 yılı içerisinde 3505 vatandaşımıza halk eğitim kurslarında eğitim vermiş bulunuyoruz" dedi.

"1 MİLYAR 684 MİLYON PARA HARCAYARAK EĞİTİM ÖĞRETİM HİZMETİNE AÇTIK"

Göreve başladığı tarihten 24 Ağustos 2022 tarihine dek 44 eğitim kurumunu, yaklaşık 1 milyar 684 milyon harcayarak eğitim-öğretime açtıklarını belirten Yavuz, sözlerine şöyle devam etti:

"Bu gerçekten önemli bir rakamı ifade ediyor. Ayrıca bugün itibariyle 14 eğitim kurumunun şu anda inşaatı devam ediyor ve bunların yaklaşık maliyeti 260 milyon TL civarında bulunuyor. Bu şehir, bilim sanayi ve teknoloji şehri. Türkiye’nin en gelişmiş şehirlerinden bir tanesi, dolayısıyla hayırsever desteğinin sağlanmasıyla önemli çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Kıymetli kaymakamlarımızla, belediye başkanlarımızla, hayırseverlerimizle iş birliği yapıyor ve yine bugün itibariyle 675 milyon TL’lik hayırsever desteğini de ilimize kazandırmış buluyoruz. Biliyorsunuz, bu bölge deprem bölgesi ve okullarımızın depreme dayanıklı hal getirilmesi için çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Bugün itibariyle 5 okulumuz deprem riskine karşı yıkılmış ve tekrar yapımına başlanmıştır. 2022 Haziran ayı içerisinde 15 okulumuz deprem güçlendirilmesi için boşaltıldı. Bunun için 340 milyon TL’lik ödenek tahsis etmiş bulunuyoruz. Okullarımızın eğitim öğretime hazırlanması için yine çeşitli onarım faaliyetlerini gerçekleştirmek amacıyla 66 milyon TL civarında harcama yapmış bulunuyoruz."

İhlas Haber Ajansı

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN