Eğitim

Eğitim Haberleri

Üniversite öğrencileri için 81 ile genelge

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu başkanlığında 81 il valisi ve gençlik spor il müdürleriyle yapılan toplantıda alınan kararlarla ilgili valiliklere “Üniversitelerde Güvenlik ve Barınma Tedbirleri” konulu genelge gönderildi.

DGS sonuçları açıklandı

ÖSYM tarafından 3 temmuz tarihinde gerçekleştirilen Dikey Geçiş Sınavı (DGS) sonuçları açıklandı.

Kocaeli'de 2 milyon 450 bin kaynak kitap öğrencilere ulaştırılacak

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ücretsiz olarak dağıtılan ders kitaplarının yanında yardımcı kaynak kitaplar da öğrencilere ulaştırılacak.

ÖSYM 2022-KPSS takvimini açıkladı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi, Kamu Personel Seçme Sınavı'na ilişkin yeni takvimi açıkladı. 2022-KPSS Lisans Sınavı’nın Genel Yetenek oturumu 18 Eylül, Alan Bilgisi oturumu 24-25 Eylül’de yapılacak.

LGS 2. nakil sonuçları açıklandı

LGS kapsamında yerleştirmeye esas ikinci nakil sonuçları açıklandı. Tercih yapan öğrencilerin yüzde 97,6’sı istedikleri bir liseye yerleştirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Müzehhibe Fatma Aydın İmam Hatip Ortaokulu’nu açtı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kocaeli'de Müzehhibe Fatma Aydın İmam Hatip Ortaokulu'nun açılışını gerçekleştirdi.

KPSS ön raporu: 3 soru birebir aynı, 10 soru benzer

KPSS sorularının sızdırıldığı iddiası sonrasında iptal edilen sınav hakkında devam eden soruşturma kapsamında ön rapor hazırlandı. Buna göre sınavdaki 3 sorunun birebir aynı, 10 sorunun benzer olduğu belirlendi.

MEB'den 'okul kayıt parası' incelemesi

Milli Eğitim Bakanlığı, 2022-2023 eğitim öğretim yılı okul kayıtlarında zorunlu bağış veya kayıt parası alındığına yönelik şikayetler üzerine 65 okulda inceleme başlattı.

Bakan açıkladı: Kültür Tarihi dersi geliyor

illi Eğitim Bakanlığı, 'Kültür Tarihi' dersini müfredata kazandırmaya hazırlanıyor. 'Kültür Tarihi' dersiyle ilgili açıklama Mahmut Özer'den geldi. Özer, kültür tarihi ile ilgili bir ders çalışmaları olduğunu ve yeni bir müfredat oluşturmaya çalıştıklarını açıkladı.

KPSS iptal edildi!

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, 31 Temmuz'da yapılan KPSS oturumlarının iptal edildiğini açıkladı.

Gebze Teknik Üniversitesi'ne rektör atandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Gebze Teknik Üniversitesi'nin aralarında bulunduğu 3 üniversiteye rektör atanmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

ÖSYM Başkanı Halis Aygün görevden alındı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Halis Aygün, Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle görevden alındı.

LGS 1. nakil sonuçları açıklandı

LGS 1. nakil sonuçları MEB tarafından açıklandı. Lise adaylarının başvurularını yaptıkları nakil sonuçları "meb.gov.tr" ve sonuc.meb.gov.tr adreslerinden sorgulanabilecek. Bugün başlayan yerleştirmeye esas ikinci nakil tercih başvuruları 1-5 Ağustos tarihleri arasında yapılabilecek.

KPSS lisans oturumları yarın başlıyor

Kamu Personeli Seçme Sınavı'nın "Genel Kültür" ve "Genel Yetenek" oturumu yarın 10.15'te, öğleden sonraki "Eğitim Bilimleri" oturumu ise saat 14.45'te başlayacak.

MEB okulların açılacağı tarihleri açıkladı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), çalışma takvimini yayımladı. Konuya ilişkin açıklama yapan Bakan Mahmut Özer, "2022-2023 eğitim-öğretim yılı 12 Eylül 2022 tarihinde başlayacak ve 16 Haziran 2023 tarihinde sona erecek." dedi.

Yükseköğretim Program Atlası güncellendi

Yükseköğretim Program Atlası (YÖK Atlas) güncellenerek, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda (YKS-2022) üniversite tercihi yapacak adayların, velilerin ve rehberlik hizmeti sunan uzmanların erişimine açıldı.

YKS tercihleri başladı

Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu yayımlandı, üniversite tercihleri başladı. Tercihler, 5 Ağustos’a kadar devam edecek.

Kocaeli Bilnet yine zirvede

25 Temmuz 2022'de LGS ilk yerleştirme sonuçları açıklandı. Kocaeli Bilnet Ortaokulu 8.sınıf öğrencilerinin yüzde 95'i nitelikli okullara yerleşti. 

Ücretsiz rehberlik başlıyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin ücretsiz ‘Üniversite Tercih Rehberliği’ hizmeti bugün başlıyor.

Toplam 572 haber.