Ev fiyatlarına 'Hollanda sistemi' geliyor!

Artan konut fiyatları sonrası vatandaş isyan ederken hükümet artan fiyatlara karşı tavan fiyat çalışmasına hız verdi.

PAYLAŞ
Kocaeli Zirve - Burcu Nazlı

Hollanda hükümetinin konut sıkıntısı nedeniyle hızla artan ev kiralarına karşı orta gelir gruplarını korumak için serbest piyasadaki kiralık ev fiyatlarına müdahale edeceği haberi gündeme oturdu. Buna göre Hollanda’da ev sahipleri, evlerini hükümetin belirlediği değerin üzerinde fahiş fiyatlara kiraya veremeyecek. Benzer bir uygulama Türkiye’de de gerçekleştirilecek. Yapılan çalışma sonucunda Türkiye genelinde artan kiralarla ilgili birçok şehirde çalışmalar yapılıyor. Hükümet son zamanlarda artan ev kiraları konusunda tavan fiyat çalışmalarına hız verdi. 

BAKAN KURUM SİNYALİ VERDİ
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum konu ile ilgili güzel bir gelişmeyi Recep Tayyip Erdoğan’ın müjdeleyeceğini söylemişti. Bununla birlikte Kurum, konuyla ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Konut fiyatlarının normalleşmesi için devlet olarak her türlü müdahaleyi yapacaklarını söyleyen Bakan Kurum, “Fahiş fiyat artıranları takip edeceğiz. Maliyetleri düşürmek için gerekli olan her türlü katkıyı özel sektörümüze, vatandaşımıza vereceğiz” diye konuştu.

AĞUSTOS'TA AÇIKLANACAK
Kurum, konut fiyatlarının artmasının nedenine ilişkin olarak da korona salgınıyla başlayan tüm dünyadaki tedarik zincirlerindeki bozulmaları gösterdi. Maliyetleri düşürerek hem sektöre hem de vatandaşlara daha uygun şartlarda konut yapılmasına imkan sağlanılacağını ifade eden Kurum, “Projeyi yakın zamanda açıklayacağız. İnşallah ağustos ayında Sayın Cumhurbaşkanımız bunu milletimizle paylaşacak. Yine büyük bir projeyi vatandaşlarımızın konut alabilmelerine imkan sağlamak amacıyla 81 ilimizde yapacağız." dedi. Projenin bir sosyal konut projesi olacağını belirten Bakan, "Öncelik buradaki konut ve kira fiyat artışlarının en fazla yaşandığı illerde sübvanse edebilmek amacıyla bu projeyi yapacağız. Vatandaşımız aidat öder gibi ev sahibi oluyor" ifadelerini kullandı.

Kocaeli Zirve Haber Merkezi

HABERİ PAYLAŞ:

Yorumlar / 2

  • Tarık | 24 Mayıs 2022 23:32

    Devlet kesinlikle kiralara el atmalı devlet memuru 7 bin maas alıp 3 bin kira nasıl verelim kiralar 1500 ken 2 katına çıktı ey insaf askeri ücret 4500 kümeste mi otursun millet yeter devlet et atsın yoksa millet sokakta kalacak

  • Ahmet basar | 24 Mayıs 2022 00:49

    Önce subaldiklari vergileri dusursunler onlar 8 vergilere zam yapacaklar ev sahibi yapmayacak var mı öyle bir dünya kendi evlerini kiraya versinler.mecliste 3.5 TL yemek yemeye benzemez

BUNLARA DA BAKIN